En Çok Tercih Edilen 10 Hurda Çeşidi

En Çok Tercih Edilen 10 Hurda Çeşidi son dönemlerde bu işi meslek edinmek isteyenlerin oldukça üzerinde durduğu konular arasında yer almaktadır

Geçmiş yıllara nazaran geri dönüşüm konusunda büyük bir gelişme yaşanarak artık birçok materyal geri dönüşümden faydalandırılmaktadır. Bu durumda hurdanın birçok çeşide ayrılmasına neden olmuştur.  Kullanılan hurdanın çeşidine göre fiyat listesi de değişim göstermektedir. Bundan dolayıdır ki birçok kişi en çok tercih edilen hurda çeşitleri ile ilgili raştırma gerçekleştirmektedir. Sizlerde hurda çeşitleri ile ilgili olarak araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda En Çok Tercih Edilen 10 Hurda Çeşidi ile ilgili olarak bilgi vermeye çalışacağız.

En Çok Tercih Edilen 10 Hurda Çeşidi

En Çok Tercih Edilen 10 Hurda Çeşidi ile ilgili olarak kısaca bilgi vermek gerekirse; doğada rahatlıkla bulunabildiği ve yüksek verim elde edilebildiği için en çok tercih edilen hurda türleri arasında bakır, alüminyum, demir, krom, çinko, kurşun ve paslanmaz hurda gibi çeşitleri gelir.

En çok tercih edilen hurda çeşitleri genellikle daha rahat bir şekilde geri dönüşüm sağlayabilmesi ön planda tutularak dikkate alınır. Özellikle geri dönüşümü yapıldığında tamamen kullanılmaz halde olmadığı için rahatlıkla yeni bir ürüne dönüştürülebilenler tercih edilir.

En İyi 10 Hurda Çeşidi?

Kullanılmaya başlandığında geri dönüşümü zararsız bir şekilde yapılabilen kolayca şekil alan iletken metaller arasında ilk 10 sırada şu hurda çeşitleri yer alır:

 1. Paslanmaz Hurda Çeşitleri
 2. Kâğıt Hurda Çeşitleri
 3. Kurşun Hurda Çeşitleri
 4. Krom Hurda Çeşitleri
 5. Demir Hurda Çeşitleri
 6. Çinko Hurda Çeşitleri
 7. Bakır Hurda Çeşitleri
 8. Alüminyum Hurda Çeşitleri
 9. Çelik Hurda Çeşitleri
 10. Sarı Hurda Çeşitleri

Hangi Hurda Çeşidi Daha Kolay Bulunur?

En çok bulunabilen ve çevre ile uyum sağlayan hurda çeşitleri bakır, demir, çinko ve alüminyumdur. Daha çabuk ayrışabildikleri için rahatlıkla geri dönüştürülebilir. Ülke ekonomisine de katkı sunarlar. Özellikle bu malzemelerden üretilmiş eşyalar belirli cinslere göre ayrıştırılarak yeniden kullanılır hale getirilir.

Hurda Plastik Çeşitleri Nelerdir?

Hurda plastik çeşitleri yoğunluğuna 3 malzeme yapısına göre değişebiliyor. Plastiğin ham maddesi polietilen, polikarbonat ve benzeri farklı alaşım malzemelerinden oluşturuluyor. Plastik en genel haliyle doğal ve yapay olarak ekip farklı gruba ayrılıyor. Doğada kolaylıkla ayrışabilen doğal plastikler saf plastik olarak değerlendiriliyor. Bunlar genellikle bitki selülozlarından elde ediliyor. Hurda plastik çeşitleri arasında şunlar yer alıyor: Jelatin, mavi kapak, çıkma pimapen, pet şişe, streç naylon, şeffaf naylon, renkli pleksi ve bidon.

hurda çeşitleri
hurda çeşitleri

Hangi Hurda Çeşidi Kazandırır?

Hangi hurda çeşidi kazandırır? Sorusu son dönemlerde toplamış olduğu hurdalardan kazanç elde etmek isteyenlerin sıkça sorduğu sorular arasında yer almaktadır. Piyasada geri dönüşümü sağlanan ve daha çok bence sağlamayı destekleyen hurda çeşitleri arasında şunlar yerini alır:

 • Bakır hurda
 • Alüminyum hurda
 • Çinko hurda
 • Demir hurda
 • Paslanmaz hurda
 • Kurşun hurda
 • Krom hurda

Bunun yanı sıra 2023 Güncel Hurda Fiyatları ile ilgili olarak bilgi almak istiyorsanız, bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Hurda Çeşitlerine Göre Fiyatlar

Kullanılan hurdanın çeşidine göre fiyat listesi de değişebiliyor. Bu hurdanın geri dönüştürülebilme ve yeniden kullanılabilmede ki kapasitesine göre değerlendiriliyor. Satın alım sürecinde kilogram birim fiyatı üzerinden net bir rakam ortaya koyuluyor. Her bir hurdanın farklı bir fiyat üzerinden değerlendirmesi yapılıyor. Burada hurdanın cinsi daha çok ön plana çıkıyor. Hurda ürünü bakır olduğunda kilogram fiyatı daha da artabiliyor. En pahalı hurda fiyatları listesinde ilk sırada bakır, ikinci sırada sarı hurda, üçüncü sırada nikel yerini alıyor.

En Çok Kazandıran Hurda Fiyatı

En çok kazandıran hurda çeşidi bakırdır. Özellikle soyulmuş bakır dönüşümü ile elde edilen tüm malzemeler daha yüksek değerle satılabilir. Bununla beraber en çok kazandıran hurda listesinde sarı madenden yapılmış krom, alüminyum ve kurşun yerini alır. Demir de bu sırayı takip eder. Özellikle araçlardan elde edildiği için kıymetli hurda malzemesi olarak değerlendirilir. Çok kazandıran hurda malzemesi olan soyma bakırın kilo fiyatı 145 TL’den başlıyor.

Hurda Bakır Çeşitleri Kaç Para?

Hurda bakır kimyası itibariyle kullanışlı bir elementtir. Rahatlıkla işlenebilir ve şekil verilebilir. Öte yandan iletkenliği açısından da yüksek verim sunar. Endüstri alanında yaygın olarak kullanılan bakır malzemesi ısı ve elektriği de rahatlıkla iletebilir. Günlük hayat içerisinde mutfak eşya ürünlerinde ısıda iletkenlik sunduğu için tercih edilir. Paslanmaz özelliği sayesinde de dönüşümü yapıldığında farklı alanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Hurda çeşitleri arasında bakırın kilo fiyatı 110 TL’den başlayarak 145 TL’ye kadar ulaşabiliyor.

Yazımızı Ne Kadar Faydalı Buldunuz ?

Yazımızı Değerlendirmek için lütfen bir yıldıza tıklayın!

Puan Ortalaması / 5. Oy sayısı:

Oy kullanmadınız, Yazımızı Değerlendirmeniz Bizi Mutlu eder.

avatar of hurda fiyatları

Hurda Fiyatları

En güncel 2022 hurda fiyatlarını hurdafiyatlar.com sitesinden takip edebilirsiniz.

Benzer Hurda Fiyatları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir