Hurda Toplamak Yasak Mı?

Hurda Toplamak Yasak Mı? Gerekli yerlerden alınan işletme belgeleriniz var ise ve bulunduğunuz yerin belediyesinden izinleriniz tam ise hurda toplamanız yasak değildir. İşletme ya da seyyar hurda alım satım işlemleri yapılabilmektedir.

Geri dönüşüm şimdilerde doğamız ve çevremiz için gerekli olduğundan dolayı geri dönüşüm işleri düzenli ve sık bir şekilde yapılmaktadır. Geri dönüşüm işlerinde iş sahibi olan bireylerin katılmasının yanı sıra geri dönüşüm işine gönüllü olarak katılımlarda vardır. Geri dönüşüm işi gibi doğaya ve çevreye yararlı işler yapan firmalar tarafından işe ihtiyaç duyan kişiler içinde yeni fikirler bulunmaktadır. Bu sayede doğa temizlenirken ve eski haline geri dönmesi için çabalanırken iş arayan kişilerde yeni bir iş sahibi olabilirler. 

Hurda Toplamak Yasak Mı?

Hurda Toplamak Yasak Mı? Bahsedilen bu gibi birçok olanak vardır ve bu olanakları sağlayan birkaç örnekte bulunmaktadır. Hurdacılık mesleği ise bu duruma verilebilecek en iyi örnekler arasında yer almaktadır. Seyyar hurda toplayanların bulundukları yerin belediyesinden bu iş için sadece izin almaları yeterlidir. Bu sayede yüzyıllar boyunca doğada kalıp hem çevreye hemde doğaya zarar verebilecek olan malzemeler geri dönüşüm için toplanır ve çevreye karşı olumsuz etkileri azalmış olur.

Hurda toplayacak olan kişi hurda kamyonu yada hurda arabası ile işe başlayabilir. Hurda işine başlamak için bir miktar sermayeniz olması gerekmektedir. Hurdacı arabaları genelde düşük yatırımlar gerektirir, fakat hurda el arabaları kullanmak istiyorsanız bir miktar bağırmanız gerekecektir. Hurdacı el arabasıyla yapılan işlerde çoğu zaman eliniz boş dönebilirsiniz. Hurdacılığı el arabasıyla yapmak istiyorsanız eğer pazarlık ve fiyatlar konusunda ikna edici olmanız gerekmektedir. Hurda el arabaları genelde kas gücü gerektiren arabalar olduklarından dolayı yokuş çıkarken sizi zorlayabilir.

Eğer hurdacı kamyonu ile iş yapmak istiyorsanız kamyonda neredeyse el arabası ile aynı olacaktır. Hurdacı kamyonunda da yine bir miktar bağırmanız gerekecektir.

Bir diğer yandan ise eğer sermayeniz yeterli olur ise hem hurda el arabası hemde hurda kamyonu ile birlikte çalışabilirsiniz. Böylelikle bir yerden olmasada diğer yerden günü azda olsa kurtarabilirsiniz.

Hurda Nasıl Toplanır?

Yeri kadar para kazanabileceğiniz hurda nasıl toplanır. Genellikle hurdacılar hem değer hemde maliyet bakımından yeterli olan hurdaları tercih etmektedirler. Dilerseniz topladıklarınızı evinizin bodrumunda yada balkonunuzda saklayabilirsiniz. Hurda bakımından değerli olanlar;

 • Kurşun hurdalar,
 • Bakır hurdalar,
 • Kablo hurdalar,
 • Sarı hurdalar,
 • Pirinç hurdalar,
 • Elektronik hurdalar,
 • Nikel hurdalar.

Yukarıda belirttiğimiz bu hurda çeşitleri, en değerli ve en maliyetli hurdalar arasında yer alırlar. Demir hurdaları toplamak sizi zorlayabilir ancak alüminyum hurdalar toplama bakımından demir hurdaya göre daha kolaydır.

Bunun yanı sıra Hurda Nasıl Satılır? Sorusu ile ilgili olarak bilgi almak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

hurda toplamak yasak mı?

Hurda Ayırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Topladığınız hurdaları büyük hurda firmalarına satabilirsiniz. Topladığınız hurdaları taşımak için bir aracınız olması şarttır. Elektronik hurdaların içinde altın olduğundan dolayı hurdacıların en büyük tercihleri arasında elektronik hurdalar yer almaktadır.

Elektronik hurdaların içerisinde bulunan kartlar dışından daha değerlidir.

Ayrıca hurdalar cinsine ve yapısına göre de ayrılmaktadır. Ayrılan bu hurdalar farklı yerlere konularak parçalanma işlemi için bekletilirler.

Toplanan hurdaları ayırma işlemi, oldukça dikkat ve özen gerektiren bir iştir. Hurda ayırma işleminde bu alanda uzman ve deneyimli olan kişiler çalışmalıdır. Hurda ayırma işlemi oldukça vakit alan bir işlemdir ve birikim isteyen bu işlemleri işinde uzman olan bireylerin yapması oldukça önemlidir.

Hurda atıklarını ayırmak için oldukça keskin olan birkaç alet ile yapılmaktadır. Hurda atıklarını ayırma işleminde kullanılacak olan aletler konusunda bilgi ve deneyim sahibi olan kişiler gerekirken, iş sağlığı ve güvenliği konusunda da önlemler muhakkak alınmalıdır.

Küçük parçalara ayrılmış olan hurdalar daha sonra ise kendi aralarında sınıflarına ayrılırlar.

Ayrıştırma işleminde daha çok metal hurdalar tercih edilir, bu tercih edilen hurdalar ise;

 • Kobalt hurdalar,
 • Kurşun hurdalar,
 • Kalay hurdalar,
 • Krom hurdalar,
 • Çinko hurdalar,
 • Alüminyum hurdalar,
 • Bakır hurdalar,
 • Demir hurdalar,
 • Plastikler,
 • Kağıtlar.

Yazımızı Ne Kadar Faydalı Buldunuz ?

Yazımızı Değerlendirmek için lütfen bir yıldıza tıklayın!

Puan Ortalaması / 5. Oy sayısı:

Oy kullanmadınız, Yazımızı Değerlendirmeniz Bizi Mutlu eder.

avatar of hurda fiyatları

Hurda Fiyatları

En güncel 2022 hurda fiyatlarını hurdafiyatlar.com sitesinden takip edebilirsiniz.

Benzer Hurda Fiyatları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir