Hurdacılık Yapılacak Bir Meslek Mi?

Hurdacılık Yapılacak Bir Meslek Mi? Hurdacılar, genellikle metal atıkları toplayıp satan kişilere denir.

Hurdacılık mesleği kullanılamayacak halde olan ve bütün özelliklerini kaybetmiş olan madde veya materyallerin geri dönüşüm yapılması amacıyla bu ürünleri toplama işidir. Hurdacılar genellikle topladıkları materyalleri birbirinden ayırmak amacıyla bu işi yapan yerlere götürerek bu hurdaları nikel, demir, krom, bakır, çinko ve alüminyum gibi sınıflara ayırarak biriktirirler. Bu hurdalar belirlenmiş olan kilolara geldikleri zaman geri dönüşüm merkezleri tarafından eritilerek yeni bir hammadde olarak geri dönüşümü sağlanmaktadır.

Hurdacılık Yapılacak Bir Meslek Mi?

Hurdacılık Yapılacak Bir Meslek Mi? Hurdacılık mesleği çoğu insan tarafından küçük görülen bir meslek grubudur. Aksine hurdacılık mesleği sayesinde ülke ekonomisine katkıda bulunurlar. Hurdacılık ekonomik açıdan her ne kadar önemli ise bu mesleği yapan herkese küçük görülemeyecek kadar para kazandırmaktadır. Ülkemizde her ne kadar şartlardan dolayı profesyonel olarak yapılma bile her geçen gün gelişmeye ve değişmeye açık olan meslek grupları arasında yer almaktadır.

Şimdilerde her ne kadar profesyonelce yapılmasa da hurdacılık oldukça ciddiye alınan bir meslek grubu olmuştur. Hurdacılık denildiği zaman ise insanların aklına ilk gelen şey ise metal grupları olmaktadır. Bu hurda metallerinin arasında alüminyum, demir vb. metal grupları söylenebilir. Kağıt hurdalar son yıllarda popüler olsa da hurdacılıkta kendine önemli yer edinmiştir. Kağıt hurdalar sayesinde hurdacılar oldukça büyük miktarlarda paralar kazanmaktadırlar. Geri dönüşümü yapılabilecek olan her ürün veya her materyal hem hurdacılıkta hemde geri dönüşüm işinde oldukça önem arz etmektedir.

Hurdacılık Mesleği Nedir?

Hurdacılık mesleği özelliğini kaybetmiş ve artık kullanılamaz olan cam, kağıt, metal ve plastik olan malzemelerin toplanıp para karşılığında satılarak, toplanan bu malzemelerin geri dönüşüme uğraması ve geri dönüşüme uğrayan bu malzemelerin tekrardan kullanılmasını sağlayan bir iştir. Genellikle toplanan malzemelerin çöplerden çıkarıldığı sanılsa da aksine birçok zaman bu malzemeler para karşılığında satın alınmaktadır. Genel olarak hurdacılık mesleğini amatör olarak yapan hurdacılar bu malzemeleri çöpten toplamaktadırlar. Ancak bu işi profesyonelliğe dökmüş olan hurdacılar ile birlikte toplanan bu malzemeleri deposu olan hurdacılara satmaktadırlar. Belirlenen kilo yada miktara ulaşmış olan bu malzemelere geri dönüşüm yerlerine götürülerek işlem görmeleri sağlanmaktadır. Geri dönüşüm tesislerin bu malzemeler hem temizlenir hem de kendi içlerinde gruplara ayrılırlar. Geri dönüşümü mümkün olan malzemeler çeşitli işlemlerden geçerek tekrarda kullanıma hazır hale getirilirler.

hurdacılık yapılacak bir meslek mi?

Hurdacılıkta Bilinmesi Gerekenler

Hurdacılık dışarıdan bakıldığında kolay olarak görülse de kendi içinde oldukça geniş bir alana sahip olan bir meslektir. Geniş alanlarda yapabileceğiniz gibi, küçük alanlarda da hurdacılık yapabilirsiniz. Büyük alanlarda iş yapmak isterseniz eğer ya bir araca yada bir hurda aracına ihtiyacınız olacaktır.  Kağıt hurdacılığı hurdacılık mesleğinde büyük bir yere sahip olsa da bu işi daha küçük alanlarda rahatça yapabilirsiniz. Hurdacılık mesleği hem çok zor hem de çok ağır bir meslek grubu olsa da bu işi birçok insan rahatlıkla ayak uydurabilmektedir.

Küçük çaplı hurdacılık yapanlar için hurdaları bulup satmak fazlasıyla zor olsa da büyük çaplı hurdacılık yapanlar içinde bu durum çoğu zaman aynıdır.  İlk olarak kendilerine uygun olan büyük bir alana sahip olmaları gerekmektedir. Hurdacılıkta en önemli olan şey ise amatör olan hurdacılardan topladıklarını satın almak için sürekli değişmekte olan hurda fiyatlarını hem takip etmek hem de bilmek gereklidir. Hurdacılık mesleğinde hurda fiyatları sürekli değişime uğramaktadır bu yüzdende hurda alacağınız zaman belli bir miktarda nakitinizin olması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra Hurdacılık ile ilgili olarak bilgi almak için bağlantıya tıklayarak çeşitli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hurdacılık Hangi Zamanlarda Yapılır?

Hurdacılık yapmak istiyorsanız eğer ilk olarak bu işi nerede yapacağınızı bilmeniz gerekmektedir. Hurdacılık yapmak istediğiniz yerde başka hangi hurdacıların olduğunu ve plastik, cam, kağıt, teneke, bakır, alüminyum, karton ve demir hurda türlerinden en çok hangilerinin bulunduğunu ve en çok hangilerinin toplandığını bilmelisiniz. Hurdacılık yapacak iseniz bu işi yaparken hangi ekipman ve hangi taşıtı kullanmanız gerektiğini ve elinizde hangilerinin olduğunu kesinlikle bilmeniz gerekmektedir. Amatör hurdacılar bu meslekte ilk olarak kağıt ve metal hurdaları toplayarak bu işe başlamaktadırlar. Metal hurda çeşitlerinin arasında en çok tercih edilen hurda türleri bakır ve alüminyum hurdalardır. Fakat son dönemlerde kağıt hurdaları oldukça ilgi görmektedirler.

Yazımızı Ne Kadar Faydalı Buldunuz ?

Yazımızı Değerlendirmek için lütfen bir yıldıza tıklayın!

Puan Ortalaması / 5. Oy sayısı:

Oy kullanmadınız, Yazımızı Değerlendirmeniz Bizi Mutlu eder.

avatar of hurda fiyatları

Hurda Fiyatları

En güncel 2022 hurda fiyatlarını hurdafiyatlar.com sitesinden takip edebilirsiniz.

Benzer Hurda Fiyatları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir