Hurda Ne Zaman Yükselir?

Hurda Ne Zaman Yükselir? Sorusu son dönemlerde elinde yüklü miktarda hurda bulunanların en çok araştırdığı konular arasında yer almaktadır.

Bütün sektörlerde bulunduğu gibi; hurdacılıkta da arz ve talep ekonomik açıdan uygulanmaktadır. Arz ve talep ne kadar yüksek ise, fiyatlarda o kadar yüksek olur. Yapılan konutlarda, demire ne kadar ihtiyaç duyulursa, hurda ve metal fiyatları da bir o kadar artmaktadır. Metale olan arz talep düşük olduğu zaman ise hurda fiyatları da düşmektedir. Ekonominin durgun olduğu zamanlarda, konut yapımları azaldığından dolayı fiyatlarda bunların etkisi de görülmektedir.

Hurda Ne Zaman Yükselir?

Hurda Ne Zaman Yükselir? Metale olan arz ve talepler doğrultusunda hurda fiyatları direkt olarak etkilenir. Birçok metal diğer metal türlerine göre daha yaygın bir durumdadır. Yaygın olan metaller arzı ve talebi oldukça etkilemektedir. Alüminyumda arz ve talep arasına ekleyebilirsiniz. Hurda sektöründe daha fazla bulunduğu için altın yada metallere nazaran fiyatları oldukça düşüktür. Metale olan arz ve talep az olduğu zamanlarda, metal fiyatları oldukça yüksek olur çünkü bu durumda metalin bulunması oldukça zor olur. Hurda satışı yapmak isterseniz eğer arzın yada talebi düşük olduğu zamanları tercih etmelisiniz.

İşlenmemiş – Ham Metaller

Hurdacılıkta metalin fıyatları, aynı anda işlenmemiş olan metal fiyatlarına bağlı durumdadır.

Ham metal fiyatları artış gösterirken, hurda metal metal fiyatlarıda artış gösterir.

Hurda fiyatlarının değişim sebepleri oldukça basittir. Ham metal fiyatları yükseldiği zamanlarda, imalat işi yapan fabrikalar ve haddehaneler hurda metaline yönelmektedir.

Hurda fiyatları yüksek olsa bile, her ihtimalle ham metalden daha geride olacaktır.

İthalat Maliyetleri Etkileri

Hurda metalinin geri dönüştürülmesi, en başta ABD olmak üzere, Çin gibi ülkelerde önemli bir yere sahiptir. İthalat fiyatlarının da hurda fiyatlarına etkisi vardır.

İthalat maliyetleri arttığı zamanlarda, üretim yapan kişiler yerel metal kaynaklarına yönelmek isteyeceklerdir. Bu olanlarda hurdaya talebi arttırmaktadır. İthalat yapılan ürünlerin maliyetleri, her defasında diğer ülkelerden alınan metalleri azaltmaktadır. Çin bu durumu etkilemekte olan ülkeler arasında yer alırken, hurda metal arz talebini de belirlemiştir. Çin’deki metale olan yoğun talepler sayesinde, hurda fiyatlarında artmaktadır.

Yakıt Fiyatları Etileri

Yakıt fiyatları da metal fiyatlarına oldukça etki etmektedir. Hurda fiyatları, yakıt fiyatları yükseldikçe onlarında fiyatları artmaktadır. Metalin geri dönüşüm süreci aşamasında yakıt kullanılmaktadır. Metallerin eritme işlemleri, diğer ürünleri ısıtmak için kullan yakıt miktarına eşittir.

Metalleri ısıtmak için yüksek ısı kaynakları gerekmektedir, elektrik, doğalgaz ya da kömür metalleri eritmek amacıyla kullanılır. Mazotun ve benzin fiyatlarının da nakliye işlemlerine etkisi oldukça fazladır. Nakliye maliyetleri yükseldikçe hurda fiyatları da artmaktadır.

Hurda Fiyatları Neye Göre Değişir?

Hurda fiyatları birçok faktör tarafından belirlenmektedir. Hurda fiyatlarında hiçbir zaman sabit bir fiyat bulunmamaktadır. Demir fabrikaları tarafından belirlenen fiyatlar, güncel borsa fiyatları üzerinden belirlenir. Arz ve talepler ne kadar yüksek olursa fiyatlarda o yönden yükselir. Hurda fiyatlarını belirleyen en önemli faktör ise arz ve taleplerdir. Ülkenin ekonomik yapısının yanı sıra, ithalat ve ihracatlar, sektör içerisinde oluşan değişikliklerde hurda fiyatlarına etki etmektedir.

hurda ne zaman yükselir?

Hurda Bakır Fiyatları

Hurda bakır fiyatları da günlük olarak değişmektedir. Fabrikaların güncel olarak değişen borsa hareketlerini fiyatlara yansıtması ise hurda bakır fiyatlarını değiştirmektedir. Hurda bakır fiyatlarının değişimine sebep olan diğer nedenler ise; stoklama işleminin yapılması, döviz kuru, ülke ekonomisi ve hurdacıların yüksek fiyatlar vermesidir.

Hurda Demir Fiyatları

Hurda demir fiyatları da  günlük olarak değişmektedir. Hurda bakır fiyatlarında olduğu gibi hurda demir fiyatlarına da fabrikaların etkileri oldukça fazladır. farklılık göstermektedir. Hurda bakır fiyatlarını etkileyen her faktör hurda demir fiyatlarında etkilemektedir.

Hurda Alüminyum Fiyatları

Hurda alüminyum fiyatları da gündelik olarak değişir. Hurda alüminyum fiyatlarını etkileyen sebepler ise; ekonomi, döviz vb. gibi nedenleri vardır.

Bunun yanı sıra diğer Hurda Fiyatları ile ilgili bilgi almak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Hurdacılar Ne Yaparlar

  • Hammadde ve talep ihtiyacını azaltırlar,
  • Hammadde ithalatını azaltırlar,
  • Enerji tasarrufuna katkı sağlarlar,
  • Geri dönüşüme yardımcı olurlar,
  • Doğal kaynakların korunmasına yardımcı olurlar,
  • Ülke ekonomisine katkıda bulunurlar.

Yazımızı Ne Kadar Faydalı Buldunuz ?

Yazımızı Değerlendirmek için lütfen bir yıldıza tıklayın!

Puan Ortalaması / 5. Oy sayısı:

Oy kullanmadınız, Yazımızı Değerlendirmeniz Bizi Mutlu eder.

avatar of hurda fiyatları

Hurda Fiyatları

En güncel 2022 hurda fiyatlarını hurdafiyatlar.com sitesinden takip edebilirsiniz.

Benzer Hurda Fiyatları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir