Hurdacılık Belgesi Hangi Kurumdan Alınır?

Hurdacılık yapmak istiyorsanız belirli aşamalardan geçmeniz gerekmektedir. Hurdacılık belgesi hangi kurumdan alınır sorusuna bakacak olursak çok küçük hurda alım satımı yaparak ve sadece topladıkları hurdaları büyük hurda şirketlerinin depolarına satarak, küçük karlar elde ettikleri için daha fazla evrak işi yapmaya gerek yoktur. Bunun küçük çaplı şirketler yetkili vergi dairelerine ve ticaret odalarına kayıt yaptırmaları gerekir. Ancak bizim gibi büyük ölçekli bir firmayı yakalamak için resmi makamlarca belirlenmiş kriterlere sahip olmak gerekiyor. Tehlikesiz atık toplama ve ayrıştırma sertifikası almak için gerekli belgelerin listesi aşağıdadır.

  • Taahhüt
  • Sertifika-
  • Dairesel imza
  • Vergi levhası
  • Ticaret sicilinin resmi gazetesi-
  • Kalibrasyon sertifikası
  • Radyometrik ekipman için bir belge
  • Radyasyon ölçüm cihazlarını kullanacak teknisyenin yeterliliği olan eğitim sertifikası

Tehlikeli Olmayan Plastik Atıkların ve Plastik Ambalaj Atıklarının Geri Dönüşüm Lisansı

Hurdacılık belgesi hangi kurumdan alınır araştırılan bir konudur atıklar, geri dönüşüm/geri dönüşüm sürecinden geçen türüne göre sınıflandırılmaktadır. Geri dönüştürülebilir plastik atıklar, parçalayıcıda küçük parçalara ayrılır. Firmalar bu parçaları belirli oranlarda başlangıç ​​malzemeleri ile karıştırarak doğrudan üretim sürecinde kullanabilirler; Eritilerek ve katkı maddeleri ilave edilerek ikinci sınıf hammadde olarak da kullanılabilir.

Tesislerin plastik atıkları tesise alabilmeleri ve geri dönüşüm faaliyetlerini gerçekleştirebilmeleri için İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nden geri dönüşüm izni almaları gerekmektedir. Lisans belgesi almak için öncelikle lisanslı bir çevre danışmanlık firmasından hizmet alınarak çalışmalar gerçekleştirilir. Kurulumu ziyaret eden çevre mühendisi kurulumun uygunluğunu doğrulayacak ve yapılacak iş hakkında bilgi verecektir.

hurdacılık belgesi hangi kurumdan alınır? 1

Plastik atıkları nasıl oluştuğuna göre tehlikesiz atık (plastik atık) ve plastik ambalaj atığı olarak ikiye ayırabiliriz. Plastik atıkların toplanması için bazı tehlikesiz atıkların geri kazanılmasına ilişkin ortak tebliğ ve plastik ambalaj atıkları için ambalaj atıkları kontrolüne ilişkin yönetmeliklerde belirtilen şartların sağlanması gerekmektedir.

Hurda Sektörünün Sağladığı Faydalar

Hurdacılık belgesi hangi kurumdan alınır sorusuna bakmıştık. Hurda sektörü dünyada olduğu gibi ülkemizde de her geçen gün gelişmektedir. Bu gelişme olmazsa ve biz bu yolda devam edersek dünya artık yaşanacak bir yer olmayacak. Geri dönüşüm ve imha çalışmaları dünyaya büyük fayda sağlıyor.

Yaşadığımız yüzyılda artık üretmek değil, üreterek çevreyi kirletmemek önemli yer almaktadır.

Ülkemizde son yıllarda çok büyük ölçekli sıfır atık projesi başlatılmıştır. Bu projenin amacı çevre kirliliğini azaltmaktır. Ülkemizdeki tüm şehirler sıfır atık projesini uygulamakta ve ellerinden gelenin en iyisini yapmaktadır.

Yazımızı Ne Kadar Faydalı Buldunuz ?

Yazımızı Değerlendirmek için lütfen bir yıldıza tıklayın!

Puan Ortalaması / 5. Oy sayısı:

Oy kullanmadınız, Yazımızı Değerlendirmeniz Bizi Mutlu eder.

Benzer Hurda Fiyatları

1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir