Hurda Fiyatları Nelerdir?

Hurda Fiyatları Nelerdir? Sorusu son dönemlerde değişen bakır hurda fiyatı ve demir hurda fiyatı gibi birçok hurda fiyatını takip edenlerce araştırılmaktadır.

Eski eşyaların hurdaya çıkmasıyla satılabilir hale geldiği hepimizce bilinmektedir. Bu hurda eşyalar çeşitlerine göre fiyatlandırılmakta ve alım yapılmaktadır. Hurda eşyalar genellikle değeri var ise antikacılar ve geri dönüşüm firmaları tarafından satın alınmaktadır. içeriği yüksek oranda plastikten oluşan az miktarda çelik bulunduran bir ürünle tamamı bakırdan oluşan bir ürün arasında fiyat farkı bulunmaktadır. Bundan dolayı fiyatlarda çeşitli değişimler görülmektedir. Sizlerde hurda fiyatları ile ilgili olarak araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Hurda Fiyatları Nelerdir? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Hurda Fiyatları Nelerdir? Birçok etkene bağlı olarak değişkenlik gösterebilen hurda fiyatlarının en önemli belirleyicileri içeriğinde bulunan maden çeşididir. Yapımında kullanılan materyal çeşitliliğine, markasına, boyutuna ve ürün cinsine bağlı olarak hurdaların fiyatlandırması yapılır. Bu fiyat yelpazesinin geniş olmasının sebebi ise birçok farklı cinste ve ham madde içeriğinde üretilen hurda denilebilecek ürün çeşidi bulunmasıdır.

Hurda Fiyatlarının Değişkenliği

Artık kullanılmayan, fonksiyonlarını yerine getiremeyen eşyalar ve makineler hurda olarak nitelendirilir. Bu hurdalar elden çıkartmak amacıyla satılarak nakde çevrilebilir. Hurda fiyatlarının belirlenmesinde pek çok faktör rol oynamaktadır. Bu faktörler ışığında belirlenen fiyatlara göre hurda türleri ucuz ya da pahalı olarak adlandırılabilir. Hurda fiyatlarının belirleyici etkenleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Eşyanın kullanılabilirlik durumu
  • Eşyanın marka ve modeli
  • Üretilen ham maddesinin cinsi
  • İçerisinde bulunan madenlerin oranları
  • Rengi
  • Şekli
  • Boyutu

Bu gibi değişkenlerin ışığında hurdanın ne kadar ederi olduğuna karar verilmektedir. Bu durum, kararı veren kişiye göre de değişkenlik gösterebilir. Çünkü alıcı ile satıcı aynı ürüne farklı fiyatlar biçebilmektedir. Bunun için hurda ürünleri satarken birkaç yerden fiyat almak en doğrusu olacaktır. Bu sayede en yüksek fiyat veren yere satılıp daha çok kara geçilebilecektir.

Hurda Satmanın Maliyeti

Eski ve kullanılmayan eşyaların nereden bulunup alındığına göre maliyet de değişebilmektedir. Örneğin tanıdıkların, akrabaların veya eş dost çevresinin evinden alınmış olan eski ve kullanılmayan ürünler için ödeme yapılmaz. Bu durumda maliyet sıfır olmuş olur. Fakat hurda alım satımında aracılık yapılıyorsa yani üzerine kar payı koyup hurdacılara o şekilde satılıyorsa ödeme yapılır. Bu durumda maliyeti durum ve şartlar belirlemektedir.

Hurdacılara satmak üzere alınacak olan ürünün çeşitli özelliklerine bakılarak bir fiyat biçilir ve ödeme o şekilde yapılır. Maliyet bu ödenen para olmuş olur. Bunun haricinde hurda ürün buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın gibi ağır ve taşıması zor bir eşya ise taşıma ücreti ortaya çıkmaktadır. Bunun için bir araç tutup belki taşımak için birilerini tutmak gerekmektedir. Bunları da tamamen durum belirlemektedir. Eğer araca ve taşıyacak kişiye de ödeme yapılırsa bu ücretler de maliyete dahil olmaktadır.

hurda fiyatları nelerdir?

Hurda Satmanın Kazancı

Satılması planlanan ürünün özelliklerine göre şekillenecek fiyat kazanç olarak satıcının elinde kalmaktadır. Bazı durumlarda maliyet de ortaya çıkabileceğinden dolayı kazançtan maliyet çıkarılarak kar bulunur. Hurda satmak kazancı yüksek bir iş koludur. Bu sebeple son zamanlarda birçok kişi bu mesleğe soyunmuştur. İnsanlar, etraflarından topladıkları hurdaları, hurdacılara satarak kazanç elde etmektedirler.

Bunun yanı sıra çeşitli Hurda Fiyatları ile ilgili olarak güncel bilgilere ulaşmak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

En Pahalı Hurdalar

Hurdaların çeşitlerine göre fiyatları belirlenmektedir. Bu fiyatlar arasında farklar bulunması normaldir. Örneğin içeriği yüksek oranda plastikten oluşan az miktarda çelik bulunduran bir ürünle tamamı bakırdan oluşan bir ürün arasında fiyat farkı olması normaldir. Bu durumda en pahalı hurda çeşitleri merak konusu olmaktadır. En pahalı hurda çeşitleri arasında bakır başta olmak üzere demir, çelik ve alüminyum yer almaktadır. Hurda ürünlerin tamamını bu madenler oluşturmasa da içerisinde bulunması yüksek paralar etmesi için yeterli olmaktadır.

Çok Kazandıran Hurdalar

Eski eşyaların hurdaya çıkmasıyla satılabilir hale gelmektedir. Bu hurdaların satışından güzel karlar elde edilebilir. En çok kazandıran hurda çeşitleri ise buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, çamaşır kurutma makinesi, fırınlar ve televizyonlar olarak öne çıkmaktadır. Çünkü bu eşyalar içerisinde birçok ağır metal bulundurur. Ayrıca boyutları büyük olduğundan değerlendirilme alanı fazla olmaktadır. Bu sebeplerden dolayı en çok kazandıran hurda ürünlerde ilk sırada buzdolabı yer alır.

Kazandıran Hurdalar Hangileridir

Buzdolabı Hurdası
Çamaşır Makinesi Hurdası
Kurutma Makinesi Hurdası
Fırın Hurdaları
Televizyon Hurdaları

Yazımızı Ne Kadar Faydalı Buldunuz ?

Yazımızı Değerlendirmek için lütfen bir yıldıza tıklayın!

Puan Ortalaması / 5. Oy sayısı:

Oy kullanmadınız, Yazımızı Değerlendirmeniz Bizi Mutlu eder.

avatar of hurda fiyatları

Hurda Fiyatları

En güncel 2022 hurda fiyatlarını hurdafiyatlar.com sitesinden takip edebilirsiniz.

Benzer Hurda Fiyatları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir