Hurda Bakır Fiyatı

Günümüz dünyasında çevrecilik faaliyetlerinin artması ile beraber geri dönüştürülebilir atık projeleri hızla ilgi görmeye başlamıştır. Bunlardan bir tanesi de bakır madeninin kullanım alanlarında üretim faaliyetlerine yeniden kazandırılmasıdır. Hurda bakır fiyatı birçok hurda çeşidine göre oldukça iyi kazanç sağlamaktadır. Bakır madeni günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır. Bunlardan başlıca olarak en sık rastlananı ise elektrik kablolarıdır.

Hurda Bakır Ne İşe Yarar?

Hurda bakır, genel olarak inşaatlarda ve elektrik üretimi yapan tesislerde bol miktarda bulunmaktadır. Zira birçok artık bakır kablo atık olarak değerlendirilmektedir. Bu da bakır hurda olarak değerlendirilmesi için büyük bir fırsat yaratmaktadır.

Aynı zamanda eskiden evlerde genel olarak bakırdan yapılmış kap kacaklar bulunmaktaydı. Günümüzde de birçok insan evlerinde bakır kap kacaklarını saklamakta, bir çoğu kullanmakta; bir kısmı da bu eşyalarını atık olarak değerlendirmektedir.

hurda bakır fiyatı 1

Hurda Bakır Kullanım Alanları

Hurdacılık işi yapan kişiler ya da firmalar genelde toplamış oldukları hurda bakırı yeniden üretim alanına kazandırabilmek için geri dönüşüm işlemine tabi tutmaktadır. Buradan geri dönüştürülen materyaller elektrik kablosu üretimi, kap kacak üretimi, bazı imalat sanayilerinde çeşitli cihazların içerisinde kullanılmak üzere hammadde olarak kullanılmaktadır.

Hurda bakır fiyatı ise elde edilen hurdanın cinsi ve miktarına göre değişim göstermekte ve diğer hurda çeşitlerine göre daha yüksek fiyatlar ile satılabilmektedir.

Hurda Bakır Çeşitleri ve Fiyatları

Hurda bakır çeşit olarak külçe, talaş hurda, bobin, yanık boru, lama, soyma ve kırma bakır hurda gibi çeşitlerle göz önüne çıkmaktadır. Bu çeşitlerin miktarı da fiyatı etkileyen en önemli özelliklerden bir tanesidir. Hurda bakır fiyatları, çoğu hurdada olduğu gibi Londra Borsası’nın belirlediği fiyatlar üzerinden tüm dünyada kabul görmektedir. Bu fiyatlar bölge ve hurdanın niteliğine bağlı olarak değişim gösterirken, ortalamaya vurulduğundan oldukça yüksek kilogram fiyatlarına sahip olmaktadır.

Kısaca piyasada günümüz fiyatlarını değerlendirmek gerekirse hurda bakır fiyatı ortalama aşağıdaki listede yer aldığı gibi bir skalaya sahip olmaktadır:

  • %98 Külçe Bakır 150 TL/kg
  • Soyma Bakır 141,50 TL/kg
  • Hurda Lama Bakır 140,40 TL/kg
  • Kırkambar (Bobin, Yanık, Boru) Bakır 142,20 TL/kg
  • Bakır Talaşı Hurdası 140,20 TL/kg
  • TTR Kırma (Granür) Bakır Hurdası 144 TL/kg

Tüm bunlarla beraber hurda bakır fiyatı, döviz kurunda yaşanan değişimler doğrultusunda günlük bazda değişim gösterebilmektedir.

Yazımızı Ne Kadar Faydalı Buldunuz ?

Yazımızı Değerlendirmek için lütfen bir yıldıza tıklayın!

Puan Ortalaması / 5. Oy sayısı:

Oy kullanmadınız, Yazımızı Değerlendirmeniz Bizi Mutlu eder.

Benzer Hurda Fiyatları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir