Güncel Kağıt Hurda Fiyatı 2023

Güncel Kağıt Hurda Fiyatı 2023 gerek hurda satıcılarının gerekse hurda alıcılarının en çok araştırdığı ve merak ettiği konular arasında yer almaktadır.

Hurda olarak kağıdın kullanılmasındaki en önemli sebep günlük hayatta kullanım alanının oldukça yaygın oluşudur. Bu durum aynı zamanda kağıt hurda fiyatları ile ilgili olarak da birçok kişinin araştırma yapmasını sağlamıştır. Sizlerde kağıt hurda fiyatları ile ilgili araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda 2023 Güncel Kağıt Hurda Fiyatı ile ilgili olarak bilgi vermeye çalışacağız.

Güncel Kağıt Hurda Fiyatı 2023

Güncel hurda kağıt fiyatları bulunulan dönemin belirlenmiş hurda satın alım rakamına göre değişebiliyor.

En genel itibariyle ağaçlardan elde edilen liflerin içerisindeki selüloz hamuru sıkıştırılarak esnek levhalar içinde kurutulur ve kağıt ortaya çıkar. Bu durum hurda olarak kağıt geri dönüştürüldüğünde daha az ağacın kesilmesi ile hem doğaya hem de güncel ekonomiye katkı sunar.

Kağıt Hurda Fiyatı Ne Kadar?

Kağıt hurdanın kilo fiyatı her dönemde değişiklik gösterebiliyor. Bulunulan ülkedeki para politikaları içinde bulunan yılın döviz kuru ve benzeri faktörler ön planda tutularak rakamsal değişiklikler yaşanabilir. Bununla beraber kağıt hurda fiyatlarındaki farklılığın nedeni hurdanın türüne göre de değişebilir. 2022 yılı hurda kağıt fiyatları şu şekildedir:

 • Karton hurda kağıt kilosu 3.20 TL
 • Okul kitabı hurda kilosu 2.60 TL
 • Renkli hurda kağıt kilosu 2.65 TL
 • Peçete hurda kağıt kilosu 3.40 TL
 • Kuşe kağıt hurda kilosu 2.40 TL
 • Hurda gazete kilosu 3.50 TL
 • A4 fotokopi kağıdı hurda kilosu 3 TL
 • 1.hamur hurda beyaz kağıt kilosu 3.60 TL

Kağıt Hurda Ne Kadar Oldu?

Yıl içerisinde döviz kurunda yaşanan değişim kağıt fiyatlarına da arttırdı. Güncel olarak kağıdın var olduğu her alanda fiyat artışı da söz konusu oluyor. Kağıt hurdanın kullanılmış ya da kullanılmamış olması, cinsi, ıslak olup olmaması, yabancı bir madde içerisinde bulunup bulunmaması gibi sebeplerden dolayı fiyatta farklılık yaşanabiliyor. Hurda kağıt fiyatları genellikle hassas tartılarda yapılan tartım sürecinde kilogram ya da tonajı üzerinden belirleniyor.

2023’de Hurda Kağıdın Kilosu Ne Kadar Olur?

Her zaman için kendine gündelik hayatta yer bulabilmiş kağıdın hurdası revaçta oluyor. Bu durum kilo fiyatında az miktarlarda da olsa sürdürülebilir bir fiyat artışını beraberinde getiriyor. Bu yönüyle düşünüldüğünde 2023 yılı içerisinde kullanım alanı olarak iletişim aracı, bilgi depolama alanı, temizlik malzemesi, inşaat yapım malzemesi, gazete, dergi gibi gündelik hayatta bilgi depolama alanı olarak kullanılan kağıdın kilosunun artmasını mümkün hale getiriyor.

1 Kilo Hurda Kağıt Fiyatı?

1 kilo hurda kağıt fiyatları 2 TL’den başlıyor. Bu rakam kullanılan hurda kağıdın türüne göre yükselebiliyor. Bunun yanı sıra çeşitli güncel hurda fiyatları ile bilgi almak istiyorsanız Hurda Fiyatları kategorimizden ulaşabilirsiniz.

güncel kağıt hurda fiyatı

Kağıt Hurdası Kazandırır Mı?

Hurda kağıt her zaman için her dönemde kazandırır. Maddi olarakta manevi olarakta kazanımları oldukça yüksektir. Öncelikli olarak bilinmelidir ki kağıt hurdası:

 • Ağaç kesimlerinin azaltılması sağlanır.
 • Ormanların korunması desteklenir.
 • Sera gazı salınımı azalacağı için daha sağlıklı bir ortam elde edilir.
 • Hammaddede yapılan ithalatta ihtiyaç azalır.
 • Döviz kuru desteklenir.
 • Atık halde bulunan tüm kağıt ürünler doğaya kazandırılmış olunur.

Neden Kağıt Hurda Tercih Edilir?

Hurda olarak kağıdın kullanılmasındaki en önemli sebep günlük hayatta kullanım alanının oldukça yaygın oluşudur. Bunlar arasında genellikle inşaat ya da yapı malzemesi olarak kullanımında, temizlik maddelerinin üretiminde, ambalaj olarak gündelik hayatta her yerde görülen zarf kağıtları ya da kese kağıtlarının üretiminde bilgi paylaşım amaçlı olarak üretilen kitap, dergi üretiminde kullanılıyor. Hammadde olarak sayılan tüm bu alanlarda daha elverişli bir kaynak sunduğu için tercih ediliyor

Kağıt Hurdanın Avantajları Nelerdir?

Kağıt hurdanın avantajları saymakla bitmez ancak en önemli avantajı çevreye sunmuş olduğu faydadır. Ton üzerinden düşünüldüğünde bir ton kağıt fabrikalar aracılığı ile yeniden geri dönüştürüldüğünde ormanlarda 17 ağacın kesilmesi önlenmiş olunur. Bununla beraber çevrede oluşan sera gazının salınımında da tasarruf sağlanmış olunur.

Kağıt Hurda Nasıl Değerlendirilir?

Kağıt hurda geri dönüştürülebilir. Atıklar düşünüldüğünde çok çabuk ve sürdürülebilir bir alan bulur. Atık kağıtların geri dönüştürülmesinde herhangi bir zarar elde edilmez. Genellikle gündelik hayatta geri dönüşüm kutuları içerisinde biriktirilerek hem çevreye hem de ekonomiye katkı sağlanır. Piyasalara geri kazandırılma noktasında atık toplama aletleri ya da konteynırları ülkemizde tercih edilir. Yeniden üzerinde işlem yapılarak kağıt ya da karton üretiminde kullanılmaktadır.

Yazımızı Ne Kadar Faydalı Buldunuz ?

Yazımızı Değerlendirmek için lütfen bir yıldıza tıklayın!

Puan Ortalaması / 5. Oy sayısı:

Oy kullanmadınız, Yazımızı Değerlendirmeniz Bizi Mutlu eder.

avatar of hurda fiyatları

Hurda Fiyatları

En güncel 2022 hurda fiyatlarını hurdafiyatlar.com sitesinden takip edebilirsiniz.

Benzer Hurda Fiyatları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir