Güncel Hurda Fiyatları

Türkiye’de her geçen gün daha fazla ilgi görmeye başlayan sektörlerden biri olarak hurdacılık sektörü giderek daha da yayılmaktadır. Güncel hurda fiyatları da hurdacılıkla ilgili olan herkes tarafından takip edilmektedir.

Son yıllarda yapılan çalışmalar neticesinde dünya kaynaklarının azalması nedeniyle geri dönüşüm ve yeniden üretim kavramları önem kazanmaya başlamıştır. Hurdacılık sektörü de geri dönüşüm ve yenilenebilir atık projeleri kapsamında ön plana çıkarak birçok toplanmaya müsait tehlikesi olmayan atık yeniden üretime kazandırılmaya başlanmıştır.

Hurda Nedir?

Hurda, sanayide üretimde kullanılmaya uygun olmayan ya da artık işlevini yitirmiş eskimiş metal, plastik, kağıt vb. geri dönüştürülebilir materyallere verilen isimdir. Bu metalleri toplayarak geri dönüştürülmesi ve üretime tekrar kazandırılması işlemlerini gerçekleştiren firmalar ya da kişilere ise hurdacı adı verilmektedir.

Dünya üzerinde yürütülen çevreci politikalar ve çevre dostu projeler kapsamında hurdacılık sektörü giderek önem kazanmakta; ülkemiz de de hızlı bir şekilde yayılarak geri dönüştürülebilir çevre dostu ürünlerin üretimi artış göstermektedir. Bu da çevre kirlenmesinin önüne geçerek, doğal kaynakların kullanımının azaltılmasını sağlamaktadır.

Hurda Çeşitleri Nelerdir?

Birçok kullanılmayan, eskimiş, yıpranmış, atıl konumda olan materyal hurda olarak adlandırılabilir. Fakat her materyal yeniden kazanıma uygun olmayabilmektedir. Bununla beraber en çok tercih edilen hurda çeşitleri olarak; demir, bakır, çinko, krom, kalay, alüminyum, altın, gümüş gibi metallerin yanında polyester, poliüretan, plastik gibi petrol türevi ürünler hurda olarak göz önüne çıkmaktadır.

Aynı zamanda kağıt, cam şişe, elektronik hurdalar, araba lastiği, üretim sonrasında ortaya çıkan talaş, fire malzeme gibi çeşitli diğer hurdalar da bulunmaktadır. Güncel hurda fiyatları ise her ürünün niteliğine ve üretildiği malzemeye göre kilogram bazında değerlendirme yapılarak belirlenmektedir.

Hurda Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Hurda fiyatları, her pazarda olduğu gibi piyasada arz-talep dengesi üzerinden belirlenmektedir. Fakat hurda piyasasının temel olarak aldığı borsa ise Londra Borsası’dır. Borsada belirlenen değerler üzerinden her ülkede ve bölgede pazarın durumuna göre hurda fiyatları değişiklik göstermektedir.

Ülkemizde birçok bölgede hurdacılık faaliyetleri sürdürülmektedir ve güncel hurda fiyatları borsanın öngördüğü fiyatlar doğrultusunda döviz kurundaki değişimler de göz önüne alınarak her gün farklılaşabilmektedir.

Yazımızı Ne Kadar Faydalı Buldunuz ?

Yazımızı Değerlendirmek için lütfen bir yıldıza tıklayın!

Puan Ortalaması / 5. Oy sayısı:

Oy kullanmadınız, Yazımızı Değerlendirmeniz Bizi Mutlu eder.

Benzer Hurda Fiyatları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir