Güncel Hurda Demir Fiyatları 2023

Güncel Hurda Demir Fiyatları 2023 yılında birçok kişinin takip ettiği ve merak ettiği konular arasında yer almaktadır.

İkinci el hurda demir fiyatları arz ve talep dengesinin varlığı ile fiyatlandırmalarda çeşitli değişime uğradığı bilinmektedir. Hurda demir fiyatlarına zam yapılmasına bekleyen birçok kişi ileriye dönük olarak fiyatların nasıl şekilleneceğine ilişkin olarak araştırma yapmaktadır. Sizlerde hurda demir fiyatlarının ne olacağına ilişkin olarak araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda 2023 Güncel Hurda Demir Fiyatları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Güncel Hurda Demir Fiyatları 2023

Güncel Hurda Demir Fiyatları küresel piyasalardaki ekonomik para politikaları kapsamında değişikliğe uğrayabiliyor. Fiyat değişimindeki bir başka kriter ise hurdanın değeri oluyor.

Hurda demir fiyatı cinsine göre değişmekle beraber metal hurda grubu arasında en ucuzu olarak değerlendiriliyor. Fiyat değişimindeki bir başka kriter ise hurda borsasında satışı yapılan demir fiyatı oluyor.

İkinci El Hurda Demir Fiyatı Ne Kadar?

İkinci el hurda demir fiyatları arz ve talep dengesinin varlığı ile değişkenlik gösterebiliyor. Özellikle toplu konut yapım sürecinde demir ve bakıra olan ihtiyaç artıyor. Güncel hurda demir fiyat listesi şu şekildedir:

  • 1. sınıf demir hurda kilosu 7 TL
  • 3. sınıf demir hurda kilosu 5,32 TL
  • Demir talaşı hurda kilosu 4,52 TL
  • İnşaat çubuğu demir hurda kilosu 6 TL
  • Pik talaşı demir hurda kilosu 3,40 TL
  • Ekstra demir hurda kilosu 7 TL
  • DKP demir hurda kilosu 7 TL

Demir Hurda Ne Kadar Oldu?

Demir hurda her dönemde metaller arasında en düşük da yer alıyor. Bunun sebebi çok çabuk bulunabilmesi talepte fazlalık olsa dahi kolayca erişim sağlanabilmesidir. Demir hurda fiyatı kilosu 5 TL’den başlıyor. Pik demirin kilo fiyatı 4 TL, toplama demir kilo fiyatı 4 TL, demir talaşın kilo fiyatı ise 3 TL’den başlıyor.

2023’de Hurda Demirin Kilosu Ne Kadar Olur?

Günümüz şartlarında inşaat alanlarında kullanılan hammaddede işleye bilirliğinde etki ettiği demirin fiyatı çok fazla değişkenlik yaşamıyor. Ancak saf halde bir kilo demirin ortalama fiyatı kilogram üzerinden 15 TL’den başlıyor. Hurda demirin kilo fiyatı ise 5 TL’den başlıyor. 2023 yılında 6 TL ile 8 TL arasında değişebilen kilo fiyatına ulaşması mümkün gözüküyor.

1 Kilo Hurda Demir Fiyatı?

2022 yılı Eylül ayı itibariyle hurda demir fiyatları 5 TL’den satılmaya başlandı. Bunun yanı sıra çeşitli güncel hurda fiyatları ile bilgi almak istiyorsanız Hurda Fiyatları kategorimizden ulaşabilirsiniz.

güncel hurda demir fiyatları

Demir Hurdası Kazandırır Mı?

Demir hurdası her zaman için kazandırır. Endüstriyel metaller arasında yaygın olarak kullanılma özelliğine sahiptir. Bununla beraber inşaat sektöründe yapı alanlarında kullanılır. Mimari oluşumların her geçen gün arttığı bir dönemde hurda demir revaçta olmaya devam edecektir. Arz ve talep ihtiyacı yönüyle hurda demir fiyatları da artış gösterecektir. Öte yandan devletin eski ve depreme dayanıksız yapı alanlarına sunduğu kentsel dönüşüm sürecinde yapıların yeniden inşa edilmesi ve onarılması için hurda demir kullanımına ihtiyaç duyulacaktır. Bu yapılar tamamen yıkıldığında elde edilen demir malzemeler hurda olarak yeniden işlenerek sisteme kazandırılır.

Neden Demir Hurda Tercih Edilir?

Demir endüstride 1. olarak tercih edilen hammadde kaynağıdır. Sanayi alanlarının yoğun olduğu ülkelerde demir cevherine her an ihtiyaç duyulması oldukça doğaldır. Çelik üretiminde de %98’e yakın demir kullanılır. Dünya çapındaki hurda demirin payına bakıldığında 4’te 3’ü kadarını oluşturuyor. Bu da demire olan önemi ortaya koyuyor.

Demir Hurdanın Avantajları Nelerdir?

Demir hurdası çabuk erişim sağlanabilir olması kolaylıkla bulunabilmesi açısından büyük avantaj taşır. Özellikle toplu alımlarda büyük kazanç sunabilir. Toplu konut projelerinde ve kentsel dönüşüm projelerinde çok sayıda demir çubuk ihtiyacı söz konusu oluyor. Demirin kilosu 15 TL’den başlıyor. Bu yönüyle düşünüldüğünde hurda demirin fiyatı daha uyguna geliyor.

Demir Hurda Nasıl Değerlendirilir?

Demir hurda geri dönüşüm yönü ile kolayca ekonomiye kazandırılabilen bir metal çeşididir. Bu yönüyle hurda demir fiyatları her zaman yükseliştedir. Demir hurdanın toplanması, yeniden sınıflandırılarak kesip parçalanması, preslerle sıkıştırılması süreçleri tamamlandığında yeniden kullanıma kazandırılabiliyor. Bu süreçte ürünün tamir edilmesi, eritilmesi, yeniden pişirilmesi gibi aşamalardan geçiriliyor. Hammadde olarak otomobil yapımında, inşaat alanlarında, ev içerisinde alet üretimlerinde ve çelik kutu yapımında kullanılabiliyor.

Yazımızı Ne Kadar Faydalı Buldunuz ?

Yazımızı Değerlendirmek için lütfen bir yıldıza tıklayın!

Puan Ortalaması / 5. Oy sayısı:

Oy kullanmadınız, Yazımızı Değerlendirmeniz Bizi Mutlu eder.

avatar of hurda fiyatları

Hurda Fiyatları

En güncel 2022 hurda fiyatlarını hurdafiyatlar.com sitesinden takip edebilirsiniz.

Benzer Hurda Fiyatları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir