Abs Plastik Nedir, Nerelerde Kullanılır? 

ABS plastik Kısaltılmış adı abs olan akrilonitril bütadien stiren pek çok farklı alanda kullanılıyor. Bu malzemenin öne çıkan özelliği ise sert ve yüksek dayanımlı olmasıdır.Son zamanlarda bu malzeme kullanılarak üretilmiş olan bavullar oldukça popüler. Abs plastik nedir, nerelerde kullanılır konusu ise sık karşılaşılan bir konudur.  Bu malzeme daha az esnekliğe sahip olan bir materyaldir.  

ABS Plastik Fiyatları İçin Buraya Tıklayabilirsiniz.

Abs Malzemenin Avantajları

Abs malzeme nedir, nerelerde kullanılır diye soracak olursak;  en önemli özelliği darbeye karşı dayanıklı olmasıdır diyebiliriz. Bu malzeme elektriksel özelliğe sahiptir. Ayrıca kolay işlenebilen bir malzeme olup kimyasal direnci yüksektir. Hafif bir malzeme olması üretim kolaylığı bulunması ve boyanabilir olması nedeni ile çok fazla tercih edilir. Abs plastik malzeme oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu kullanım alanları arasında televizyon ünitesi otomobil aksesuarları bilgisayar ve beyaz eşya parçaları boru ve boru bağlantıları gibi pek çok farklı yer sıralanabilir. Ayrıca duş teknesi çanta ve bavul gibi ürünlerde de ABS plastik malzemenin kullanılmış olduğunu görüyoruz. Bu malzeme aşınmaya karşı yüksek direnç gösterdiğinden dolayı bununla birlikte kalıba kolay bir şekilde dökülmesi ve renklendirilmesi sudan ve nemden etkilenmemesi dolayısıyla pek çok farklı alanda tercih ediliyor. 

Abs Malzemenin Özellikleri

Abs plastik nedir, nerelerde kullanılır? ABS plastik asitleri ve bazlara karşı son derece dayanıklıdır. Ayrıca elektriksel yalıtım alanında da oldukça iyidir. ABS malzeme içermiş olduğu %20 akrilik %20 bütadien ve %60 strien maddeler şeklinde oluşur.  Bu ürün çevreye zarar vermeyen polimer bir maddedir. İyi bir elektriksel yalıtımı vardır. Kimyasal dayanımı çok daha fazladır ve üretim kolaylığı sağlar. ABS malzeme hafif ve yüksek darbelere karşı yüksek dayanım gösterir ayrıca bu malzeme sudan ve rutubetten etkilenmez. Bu malzeme 1940’lı yıllardan bu yana kullanılan bir materyaldir. ABS plastik malzemenin en önemli avantajlarının başında darbeye dayanıklı olması gelir. Elektriksel özelliğe sahip olan bu malzemenin hammaddesi petroldür. Kullanım alanı oldukça geniş olan bu ürün ekonomik olması bakımından ve üretim kolaylığı sağlaması açısından çok eski yıllardan beri birçok sektörün tercihidir.

Yazımızı Ne Kadar Faydalı Buldunuz ?

Yazımızı Değerlendirmek için lütfen bir yıldıza tıklayın!

Puan Ortalaması / 5. Oy sayısı:

Oy kullanmadınız, Yazımızı Değerlendirmeniz Bizi Mutlu eder.

Benzer Hurda Fiyatları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir