Delrin Nedir, Nerelerde Kullanılır? 

Delrin (POM) malzemesi yüksek mekanik dayanım gücüne sahip olan düşük sürtünme katsayılı kaygan bir teknik mühendislik malzemesidir.. Sert ve rijit olması nedeni ile özellikle küçük dişli uygulamaları için kullanımı çok yaygındır. Boyut olarak stabilitesi poliamid (pom) grubuna göre daha iyidir. Delrin nedir, nerelerde kullanılır? Darlin levhalar ve çubuklar mekanik dayanımı yüksek olan malzemeler olup ayrıca yüksek sıcaklıklara da daha fazla dayanabilme gücüne sahiptirler. Darbelere karşı göstermiş olduğu yüksek dayanım ve sertlik özelliği ile bu malzemeler dişli yapımı ve sıklıkla sökülüp takılan günlük kullanım alanlarında çok daha fazla tercih edilir.

Elektrik yalıtımı ve kimyasal aşındırıcılara karşı dayanıklı olması bununla birlikte su emmez yapısı sayesinde kullanım alanları oldukça geniş bir malzemedir. Bu malzeme başlıca otomotiv sektörü, makine endüstrisi, yedek parça sanayi, elektrik ve elektronik gıda ve tekstilde sıklıkla kullanılır.

Derlin Mi Delrin Mi ?

Halk arasın da , piyasa da her iki kullanımı kabul görmüş olsa da dilimize derlin olarak daha aşina gelmek de ve kullanılmaktadır delrin yada derlin ikiside kabul görmüş olup iki kullanımında da gözükmüş olsa da asıl doğru kullanımı delrin olduğunu söyleyebilirsiniz.

Delrin Özellikleri 

Delrin nedir, nerelerde kullanılır? Özellikle otomotiv ve yedek parça sanayinde tercih edilen bu malzeme çok yüksek mekanik darbe dayanımına sahiptir.  Bu malzeme yorulmaz deforme olmaz ve kolay kolay eğilmez. Bu malzemenin kullanım alanları arasında ölçü aletleri telefon parçaları otomobil göstergeleri gibi alanlar oldukça fazla olarak vardır. 

Delrin Kullanım Alanları

Delrin nedir, nerelerde kullanılır? Delrin malzemenin pek çok kullanım avantajı vardır. Oldukça yüksek aşınma direncine sahip olan bu malzeme talaşlı imalatta mükemmel yüzey kalitesi ortaya koyar. Delrin malzeme çok düşük nem almasından dolayı ıslak ortamlarda en iyi boyutsal stabiliteye sahip olan bir materyaldir. Ürünün özellikleri arasında Üstün elektriksel izolasyon, sürekli işletme sıcaklığı 80 derece, kimyasalları karşı orta derecede gösterilen direnç mevcuttur. Ürün gıda alanında kullanıma uygun değildir. Ürününün elektriksel direnci yüksektir.

Rutubete karşı mükemmel dirence sahiptir. Kırılgan bir malzemedir. Ürünün işlenmesi sırasında işlendiği ortam iyi bir şekilde havalandırılmalıdır. Delrin malzeme dönen mil yatakları sürtünme plakaları hassas dişli üretimi model oyuncak sanayi gibi alanlarda hafif ve hassas olması nedeni ile en çok tercih edilen materyaller arasında yer alır. Ayrıca delrin malzeme asansörlerde otomotiv sanayinde kapı kilit mekanizması olarak da tercih edilen  yaygın ve geniş kullanıma sahip olan bir üründür. 

delrin nedir
delrin nedir, nerelerde kullanılır?  1

Yazımızı Ne Kadar Faydalı Buldunuz ?

Yazımızı Değerlendirmek için lütfen bir yıldıza tıklayın!

Puan Ortalaması / 5. Oy sayısı:

Oy kullanmadınız, Yazımızı Değerlendirmeniz Bizi Mutlu eder.

Benzer Hurda Fiyatları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir